Witaj, Odwiedzający!
Prosimy Zarejestruj się, lub Zaloguj
aby korzystać w pełni z naszego forum!
 • Nie pamiętam hasła
 • Rejestracja

 • Darmowy vip dla kobiet Sprawdź
  TOP 5 w rankingu Sprawdź
  Kup Range VIP Sprawdź
  [FFA]Ciemna Strona
  145.239.25.236:27015
  [DD2]Ciemna Strona
  54.38.202.0:27015
  [Zombie Mod] Ciemna Strona
  51.83.215.39:27015
  [MIXY/SPARY] Ciemna Strona
  145.239.239.243:27015
  [4MAPS][PL-TR128-SKINY]
  145.239.237.70:27190
  Ciemna Strona TS3
  51.75.43.30:10002
  ✔✔✔✔ WAŻNY KOMUNIKAT ✔✔✔✔
  Kliknij w obrazek i oddaj głos na nasz serwer, zapewniając mu natychmiastowe punkty! Każdy głos sie liczy.


  dawidowskidawidowskiGatunek mięsa - podział tusz wołowiny .

  Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  #1
  Witam , jakby ktoś nie wiedział to postanowiłem tutaj na forum wprowadzić coś nowego , chodzi tutaj o lekcje gotowania , http://ciemna.pl/Forum/showthread.php?tid=968 . Myślę że to nowa ciekawostka i nauka dla wszystkich Was . Mam już kilka ciekawych propozycji co do tematów , i informacji z którymi chciał bym się z Wami podzielić .
  W ostatnim poście podałem Wam przepis na pyszną grochową , ale każda waza zupy musi mieć smak jakiegoś mięsa , żeby to miało smak a nie żeby to była sama woda .

  Dlatego w dzisiejszym temacie porozmawiamy sobie na temat mięsa wołowego i jego podziału tusz .

  Wołowina - pochodzi z uboju bydła w wieku od 2 do 6 lat . Najlepsze mięso uzyskuje się z bardzo młodych byków , ma ono jasno czerwoną barwę , delikatne włókna . Najbardziej wartościowe mięso znajduje się wzdłuż grzbietu tuszy i jej tylnej części ( polędwica , udziec , rostbef ). Wołowina po uboju musi dojrzewać około 2 tygodnie w chłodnym pomieszczeniu o ściśle określonej wilgotności powietrza . Staje się wówczas delikatniejsza , bardziej krucha , łatwiej strawna a po obróbce cieplnej ma lepszy smak i aromat .

  Podział tuszy wołowiny :

  1. ŁOPATKA

  Mięso bez kości , jest zbudowana z mięśni o niejednolitej strukturze , luźno połączonych powięziami . Z zewnątrz mięśnia są grubo włókniste ,od wewnątrz delikatniejsze . Mięso nadaje się do duszenie , gotowania , na zrazy , gulasz czy na mielony kotlet .

  2. SZYJA

  Wiotkie mięśnie w kształcie pasm , przerośnięte błonami , ścięgnami i dużą ilością tłuszczu . Nadaje się do przyrządzania wywarów oraz do potraw gotowanych z mięsa mielonego .

  3. MOSTEK

  Grube warstwy mięśni obrośnięte powięziami i tłuszczem , mocno zrośnięte z kością mostka i odcinkami żeber . Nadaje się na rosół , wywar do zup jarzynowych i duszone dania jednogarnkowe .

  4. SZPONDER

  Cienkie warstwy mięśni obrośnięte powięziami i tłuszczem , z wrośniętymi środkowymi odcinkami żeber . Typowe mięso do gotowania rosołu i wywaru . Można z niego również przyrządzić potrawy mielone .

  5 . KARKÓWKA

  Mięso o spoistej tkance mięśniowej , mocno przerośnięte błonami i ścięgnami . Dolna część nazywana jest podgardlem . Nadaje się na gulasz , ragut , oraz danie jednogarnkowe i duszone z warzywami .

  6. ROZBRATEL

  Mięsień biegnący wzdłuż kręgosłupa , grubowłóknisty , obrośnięty tłuszczem i błonami . Mięso jest kruche , soczyste to jeden z smaczniejszych kawałów , jeśli pochodzi z młodego zwierzęcia . Z rozbratela przyrządza się steki , pieczenie oraz potrawy gotowane .

  7. ANTRYKOT

  Mięsień ułożony wśród kręgosłupa , prawie nie ustępuje jakością rozbratelowi . Jest soczysty , grubowłóknisty , obrośnięty błonami i tłuszczem . Nadaje się do gotowania , smażenia a także do grillowania .

  8. GOLEŃ przednia i tylna

  Części te nazywany również pręgą , mają tkankę mięśniową mocno przerośniętą błonami i powięziami . Jest to mięso dobre do gotowania i duszenia . Przygotowuje się z niego także rosół czy bulion oraz masy mielone .

  9. POLĘDWICA

  Mięsień leżący wzdłuż kręgosłupa , obrośnięty ścięgnami i tłuszczem , najlepszy kawałek wołowiny . Jest delikatny , drobnwłóknisty , jednolity i soczysty . Nadaje się do pieczenia i krótkiego smażenia . Doskonały na befsztyk tatarski .

  10. UDZIEC

  Dobrej jakości mięso lekko przerośnięte błonami , dzieli się na części o różnym przeznaczeniu :

  a ) LIGAWA

  Część udźca nazywana też fałszywą polędwicą , polędwicą cygańską albo białą pieczenią . Ma zwartą tkankę mięśniową przerośniętą cienkimi błonkami . Można przygotować z niej zrazy , lecz wymaga dość intensywnego pobijania , i gotowaną sztukę mięsa . Marynowana nadaję się na grilla , dobrze smakuje jak duszone mięso peklowane .

  b ) CZĘŚĆ ZRAZOWA ZEWNĘTRZNA

  Zwarty jednolity , drobno włóknisty i delikatny mięsień nadający się na potrawy pieczone , smażone i duszone .

  c ) CZĘŚĆ KRZYŻOWA

  Mięsień przerośnięty cienkimi błonami i tłuszczem . Można z niego przyrządzić pieczenie naturalne , na dziko , sztufady i zrazy oraz potrawy gotowane np : sztukę mięsa .

  d ) SKRZYDŁO

  Element o drobno włóknistej i soczystej tkance mięśniowej , przeznaczony na potrawy pieczone , smażone i duszone , ze środkowej części można wyciąć zrazy i steki .

  e ) CZĘŚĆ ZRAZOWA WEWNĘTRZNA

  Kruchy , delikatny element o jednolitej i drobno włóknistej tkance mięśniowej dobry do pieczenia , na tatar i zrazy .

  11. ROSTBEF

  Mięsień obrośnięty błoną i warstewką tłuszczu . Ma drobno włóknistą jednolitą , delikatną i soczystą tkankę mięśniową . W niewielkim stopniu ustępuje polędwicy . Nadaje się na steki , rumsztyki , befsztyki i rozbratle .
  Można go smażyć , piec , a jeśli chodzi ze starszych zwierząt do dusić .
  Bywa nieprawidłowo sprzedawany w plastrach z kością i wykorzystywany na zupy , ale lepiej tak znakomite mięso smażyć .

  12. ŁATA

  Element z cienką warstwą tkanki mięśniowej poprzerastanej powięziami i tłuszczem , bez kości lub z kością . Nadaję się do gotowania , na gulasze , rolady oraz farsze .

  13. OGON

  Kręgi ogonowe obrośnięte są cienką warstwą mięśni . Ogon nadaję się do przygotowania wywaru na zupę oraz na ragut z kością .
  Odpowiedz


  Użytkownicy przeglądający ten wątek:

  1 gości
  Skocz do:

  Menu